Charakterystyka i zastosowanie odbojnic narożnychCzym są odbojnice narożne? Najprościej rzecz ujmując, są to bariery ochronne. Jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się je najczęściej na rogach różnego rodzaju konstrukcji, aby uniemożliwić kolizje poruszających się po danej przestrzeni osób czy też pojazdów z elementem, na którym zamontowana jest odbojnica narożna.

Właściwości odbojnic narożnych

W związku ze swoim przeznaczeniem odbojnice narożne mają ostrzegawczy wygląd, który osiągany jest na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest malowanie odbojnic narożnych na żółto, po to, aby wyróżniały na tle zazwyczaj szarawych konstrukcji i były widoczne z daleka. Innym sposobem na nadawanie odbojnicom narożnym ostrzegawczego wyglądu jest oklejanie ich pasami z czarnej folii odblaskowej. Jeśli jednak takie wyróżniające cechy stanowią nie pożądany efekt, tylko niechcianą przeszkodę, można zdecydować się także na wybór narożnic odbojnych, które nie są oklejone czarnymi pasami oraz nie są pomalowane na żółto czy też na inny charakterystyczny kolor, a zamiast tego mają swoją fabryczną, metaliczną barwę. Standardowo odbojnice narożne wykonuje się z rur stalowych, których średnice mają odpowiednio 60,3 mm i 76,1 mm.

Zastosowanie odbojnic narożnych

Jakie dokładnie jest zastosowanie odbojnic narożnych? Może ono być bardzo różne, w zależności od tego, w jakiej przestrzeni zostaną zamontowane tego rodzaju bariery ochronne. Elementy te są w stanie zabezpieczać równie dobrze bramy wjazdowe, co narożniki budynków. Nadają się także do ochraniania dużych regałów w przestrzeniach typu magazynowego. Na parkingach z kolei oznaczają słupy, aby w te ostatnie niemożliwe było wjechanie samochodem. Odbojnice narożne świetnie sprawdzają się również w zabezpieczaniu ciągów komunikacyjnych czy paletowych. Dodatkowo można je spotkać na stacjach benzynowych, gdzie wykorzystuje się je do osłaniania takich sprzętów jak dystrybutory. Dzięki odbojnicom narożnym można uniknąć zniszczeń związanych z uderzeniami czy kolizjami, a także kosztów będących bezpośrednim następstwem tego rodzaju wypadków.


Wróć do bloga