Podstawowe rodzaje odbojnic przemysłowychKilka ostatnich lat przyniosło znaczący rozrost branż samochodowej i logistycznej, której szczególną częścią są magazyny i przeprowadzane tam prace. W zasadzie to od magazynu zależy bardzo wiele, ponieważ to miejsce stanowi główny element całego procesu. Od sprawności kolejnych czynności zależy sukces powodzenia logistyki. Bardzo często magazyny są przepełnione, jest w nich ciasno, a natłok zadań jest bardzo duży, a co za tym idzie, dochodzić może do uszkodzeń elementów magazynu przez urządzenia transportujące. To z kolei prowadzi naruszenia konstrukcji, ale także bezpośrednio przekłada się na uszkodzenie samych maszyn oraz towaru, a to z kolei generuje koszty i opóźnienia, a co za tym idzie również straty. Aby uniknąć uszkodzeń będących naturalnym skutkiem pracy (wszelkie obicia nie należą do zdarzeń celowych), oraz by zabezpieczyć części magazynu, jak bramy czy regały, ale także wiele innych miejsc, jak np. parkingi galerii handlowych, stosuje się tak zwane odbojnice, czyli specjalne konstrukcje, których rolą jest przejęcie siły uderzenia i minimalizowanie tym samym strat. Ich rola jest również prewencyjna, ponieważ optycznie wyznaczają granicę, do której można się poruszać. Ich produkcją oraz sprzedażą zajmuje się firma Kami Stal Partner.

Rodzaje odbojnic.

Odbojnic na rynku znajdziemy wiele rodzajów. Różnią się one konstrukcją i przeznaczeniem, związanym z konkretnym użyciem danej odbojnicy. Do podstawowych rodzajów odbojnic przemysłowych, które znajdziemy np. na magazynie czy hali produkcyjnej, należą między innymi odbojnice słupowe, które okalają słupy. Ich rolą jest chronić słupy, które utrzymują całą konstrukcję, a jednocześnie nie pozwalają na uzyskanie wolnej przestrzeni, przez co są narażone na liczne obtarcia i uszkodzenia. Drugim rodzajem są odbojnice regałowe, których rolą jest ochraniać regały magazynowe przed bezpośrednim najechaniem przez koło wózka widłowego lub uderzeniami samych wideł. Miejsca parkingowe bardzo często są wyposażane w odbojnice parkingowe. Mają one za zadanie osłonić całą ścianę przed uderzeniem w nią przez samochód lub stanowią ograniczenie dla pojazdu, aby ten zaparkował w wyznaczonym miejscu, nie dalej. Stanowią też one formę zabezpieczenia, ponieważ oparty o nie pojazd nie stoczy się w stronę ściany, lub drugiego samochodu. Wyróżnić też można odbojnice bramowe, których zadaniem jest zapobiec bezpośredniemu uszkodzeniu obrzeży przejazdu. Odbojnic jest jednak znacznie więcej: koszowe, paletowe, wózkowe, wiszące czy narożne. Nazwy swoje biorą od miejsc, w których są stosowane. Ich rola zawsze jest taka sama, mają „odbić” pojazd, który na nie natrafi.

Wykonanie.

Aby odbojnice przemysłowe służyły, muszą być trwałe i odpowiednio przygotowane. Podstawę stanowi wykonanie. W zależności od miejsca przeznaczenia wykonuje się je ze stali lub stali kwasoodpornej. Aby odbojnica była odporna na warunki atmosferyczne, jest pokrywana specjalną powłoką z cynku, w procesie cynkowania, lub malowana proszkowo. Dzięki temu mogą być stosowane w miejscach o podwyższonej wilgotności lub zupełnie poza pomieszczeniem zabudowanym, np. na parkingach otwartych. Odmienną sprawą jest ich malowanie. Na ogół znajdziemy odbojnice w kolorze żółtym, lub żółtym z czarnymi paskami. To sprawia, że są one bardzo dobrze widoczne, i nie można ich pomylić z niczym innym. W przypadku odbojnic montowanych przy miejscach parkingowych bywają czarne, lub czarno-czerwone. Spotkać można także odbojnice słupowe czarne w szare paski. W zasadzie podczas zamówienia ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, warto jednak dopytać specjalisty o najlepsze rozwiązanie, i zawsze kierować się wyborem produktów najwyższej jakości.


Wróć do bloga