Bariery jako element ochrony pieszychPieszy to osoba znajdującą się na drodze, pchająca rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy lub inwalidzki, osoba poruszającą się na wózku, a także osoba w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej. W zależności od wieku pieszych i ich potrzeb wymagane jest zastosowanie różnych narzędzi, mających zastosowanie w ochronie ruchu pieszych. Ale pieszy to również pracownik fabryki lub magazynu i o jego bezpieczeństwo także należy zadbać. Najłatwiej to zrobić, wykorzystując bariery ochronne.

Bariery ochronne

Jednym z ważniejszych czynnych urządzeń bezpieczeństwa ruchu pieszych są bariery ochronne, których konstrukcja powinna być przygotowana do ewentualnego kontaktu z pojazdem. Podstawowym celem ich stosowania jest ochrona życia i w mniejszym stopniu mienia uczestników ruchu. Prawidłowo wykonana bariera uniemożliwia przejechanie pojazdu poza krawędź drogi lub przez pas dzielący, chroni pieszego przed nagłym wtargnięciem na ciąg komunikacyjny oraz w sposób wyraźny i czytelny określa zewnętrzną krawędź pomiędzy cięgiem pieszym i komunikacyjnym. Ochronna bariera fizyczna może mieć różną postać i może być wykonana ze stali lub z tworzywa sztucznego. W miejscach pracy najczęściej wykorzystywane są barierki 3-poręczowe, których stopy słupków pokryte są powłoką elektroforetyczną – gwarantującą szczelną i trwałą warstwę, doskonale zabezpieczającą przed korozją. Absorbując i rozpraszając energię kinetyczną, bariery ochronne mogą przyjmować uderzenia, których siła uszkodziłaby standardowe bariery lub posadzkę. Dzięki takiej odporności na uszkodzenia zapewniają szybki i pewny zwrot z inwestycji.

Zalety stosowania barier ochronnych

W miejscach intensywnej współpracy osób poruszających się pieszo oraz korzystających z różnego typu wózków nietrudno o wypadek. W takich sytuacjach dbanie o bezpieczeństwo pieszych często polega na zastosowaniu barierek ochronnych, separujących ruch pieszy od ruchu kołowego. To idealne rozwiązanie w dużych magazynach, halach wystawienniczych oraz centrach logistyczno-dystrybucyjnych. Dzięki barierom ochronnym można w łatwy sposób wydzielić bezpieczne trasy dla personelu oraz dla przychodzących gości. Tym samym uzyskuje się ograniczony dostęp osób do określonych tras, zmniejszając tym samym możliwość dojścia do wypadku. Za pomocą barier ochronnych można również wyraźnie oznakować skrzyżowania i inne newralgiczne punkty oraz chodniki i obszary bezpieczne. Połączenie barierek ochronnych do separacji ruchu pieszego z bramkami wahadłowymi, można w łatwy sposób tworzyć nieinwazyjne przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu z ruchem pojazdów.


Wróć do bloga