Odbojnice jak zabezpieczenia na latarniach i słupachSystemy barier i odbojnic zyskują popularność, jako wygodne w montażu i proste w obsłudze systemy zabezpieczeń elementów w naszym otoczeniu. Ich instalacja zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po danym terenie oraz chroni instalacje świetlne czy słupy przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Latarnie i różnego rodzaju słupy to nieodzowny element naszego otoczenia. Ich stawianie zlecane jest odpowiednim służbom, ale warto również pomyśleć o ich profesjonalnym zabezpieczeniu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Odbojnice chronią przed szkodami, jakie wyrządzić mogą pojazdy np. samochody na parkingu lub pojazdy w magazynie. W jakich sytuacjach warto zainstalować taką ochronę i na czym ona dokładnie polega?

Latarnie i słupy w przestrzeni użytkowej

Odbojnice w zależności od kształtu i konstrukcji służą do ochrony osób przez zapobieganie wypadkom w magazynach czy halach produkcyjnych, do wydzielania dróg i tras komunikacyjnych, zabezpieczania ścian, odgradzania placów budowy lub czasowych przeszkód np. na drodze. Są, więc niezbędnym elementem naszego otoczenia. Coraz większą popularnością cieszą się odbojnice służące do ochrony instalacji takich jak słup oświetleniowy, hydrant lub filary na terenach parkingów, hal i magazynów. To konstrukcje, które występują na każdym terenie i wymagają ochrony, jeśli zależy nam na ich prawidłowym działaniu i dobrym wyglądzie. Parking lub ulica to obszar, na którym nietrudno o kolizję lub stłuczkę. W najlepszym przypadku skończy się na zarysowaniu latarni, ale w najgorszym może dojść do poważnych uszkodzeń pojazdu oraz obrażeń kierowcy. Nie należy bagatelizować szkód, jakie mogą zostać wyrządzone przez najechanie, otarcie lub zderzenie z latarnią, lub filarem. W hali przemysłowej pracownicy korzystający z wózków widłowych czy innych maszyn do załadunku i przeładunku towarów również narażeni są na wypadki w transporcie wewnątrzzakładowym. Systemy odbojowe to prosty i bardzo wygodny sposób na uniknięcie tego typu incydentów oraz uszkodzeń.

Budowa i wykorzystanie odbojnic

Prawo wyraźnie określa zasady zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom zakładów produkcyjnych, hal magazynowych oraz uczestnikom ruchu drogowego na obszarach dróg dojazdowych i parkingów. Jednym ze sposobów na zapewnienie takiej ochrony jest zastosowanie odbojnic, które pozwolą na szybkie i skuteczne zabezpieczenie różnych elementów i obiektów. Są one wykonane z wysokiej jakości i niezwykle wytrzymałej stali, z rur o dowolnej średnicy od około 48 do 220 mm. Pozbawione są ostrych krawędzi i kantów. Stal to materiał wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale również na zewnętrzne czynniki jak na przykład zmienna pogoda. Nie musimy martwić się, że deszcz, śnieg czy słońce przyśpieszą niszczenie stalowych elementów lub wpłyną na pojawienie się korozji i rdzy. Właściwie zaimpregnowane elementy posłużą nam naprawdę długo. Odbojnice malowane są proszkowo, aby zapewnić dobrą ich widoczność oraz dodatkową warstwę zabezpieczającą powierzchnię. Preferowanym kolorem jest połączenie żółtych i czarnych pasów, które zgodnie z przepisami informują o przeszkodzie i niebezpiecznym miejscu. Ich montaż przebiega zazwyczaj na dwa sposoby: poprzez zabetonowanie lub przykręcenie wkrętami.


Wróć do bloga